Profilaktyka
Zapobieganie chorobom zębów i dziąseł to pierwszy i najważniejszy krok do tego, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem. Do zabiegów profilaktycznych należą m.in.: usuwanie osadów i kamienia (piaskowanie lub skaling), lakowanie, ale także instruktaż na temat właściwej higieny jamy ustnej (dlaczego samo szczotkowanie zębów nie wystarcza? jak używać nitki dentystycznej, by nie uszkodzić dziąsła?).
Dzięki regularnym wizytom kontrolnym u stomatologa, który sprawdzi stan naszych zębów i przeprowadzi podstawowe zabiegi profilaktyczne, unikniemy ryzyka związanego z zaniedbaniami. A warto pamiętać, że mogą one prowadzić nawet do utraty zębów!
Stomatologia zachowawcza
Leczenie zachowawcze to najczęściej usuwanie zarażonych bakteriami tkanek zęba – próchnicy, oraz wypełnienie uszkodzonego zęba odpowiednimi materiałami, dostosowanymi do położenia, rodzaju i rozległości ubytku, a także wieku pacjenta.
Do leczenia próchnicy i wypełnień ubytków oferujemy opatrunki przeciwpróchnicowe oraz materiały kompozytowe najnowszej generacji. Zajmujemy się także odbudową złamanych zębów oraz ich rekonstrukcją w technologii włókien szklanych. Zabiegi – zwłaszcza przy głębszych ubytkach – przeprowadza się w znieczuleniu, tak by zlikwidować lub zmniejszyć do minimum dyskomfort Pacjenta czy ryzyko bólu.
Pamiętaj: regularne wizyty kontrolne ze zdjęciem pantomograficznym (minimum raz do roku), właściwa higiena oraz regularne oczyszczanie osadu i kamienia, pozwolą Ci uniknąć kosztownego leczenia, zagwarantują piękny uśmiech oraz pozwolą zachować własne zęby – do późnej starości.
Ortodoncja
Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się korygowaniem wad zgryzu przy pomocy aparatów stałych (naklejanych na zęby) lub ruchomych (wyjmowanych). Leczenie to przebiega najszybciej u młodzieży w okresie wzrostu, ale jest możliwe również u osób dorosłych.
Leczenie rozpoczyna się od konsultacji, na której ortodonta określa wadę zgryzu oraz jej nasilenie. Następnie pobierane są wyciski na modele diagnostyczne. Przed leczeniem konieczne jest również wykonanie zdjęcia RTG cefalometrycznego, panoramicznego, a czasem także RTG nadgarstka – aby określić wiek wzrostowy. Następnie przygotowywany jest plan leczenia, który często zakłada konieczność ekstrakcji zębów (usunięcia). Założenie aparatu – to dopiero początek, gdyż leczenie trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Konieczne są wizyty kontrolne co 4-6 tygodni, na których dentysta aktywuje aparat.
O powodzeniu leczenia decyduje także obowiązkowość i dyscyplina Pacjenta. Higiena jamy ustnej w tym okresie musi być na najwyższym poziomie, aby uniknąć odwapnienia zębów i ich zniszczenia. Nagrodą są piękne i równe zęby.
Stomatologia dziecięca
Na to, czy dziecko polubi wizyty u dentysty, ma wpływ – oprócz podejścia samych rodziców – przede wszystkim kontakt złapany z lekarzem. Od tego, jak będzie wyglądała pierwsza wizyta Małego Pacjenta, zależeć będzie jego późniejsze leczenie oraz podejście do higieny jamy ustnej. Najważniejsza jest profilaktyka, gdyż prawidłowe dbanie o zęby już od najmłodszych lat, będzie później dawać pozytywne efekty i zmniejszy ryzyko powstania próchnicy czy poważniejszych problemów z ząbkami.
Pierwsza wizyta – tzw. wizyta adaptacyjna – służy temu, by Mały Pacjent oswoił się z tym, co w gabinecie się dzieje: zobaczył / dopytał do czego służą poszczególne instrumenty i narzędzia, co to za "borowanie" – które wcale nie jest straszne, na czym polega praca pana doktora, itp. Zwieńczeniem wizyty jest prezent dla Dzielnego Pacjenta, który zachęca najmłodszych do powtórnych odwiedzin.
Leczenie zębów mlecznych może stać się fajną zabawą – tym bardziej, że współczesne materiały do wypełnień dla dzieci oferują Pacjentom całą gamę kolorów do wyboru.
Protetyka
Aby przywrócić estetykę jamy ustnej i/lub poprawić komfort żucia, współcześnie stosuje się wiele różnych metod leczenia protetycznego: wkłady koronowo-korzenne (metalowe lub z włókna szklanego), korony porcelanowe lub ceramiczne, mosty (porcelanowe lub na włóknie szklanym), wkłady inlay/onlay oraz protezy – całkowite lub częściowe.
Wszystkie te usługi są w naszej ofercie. W zależności od indywidualnej sytuacji Pacjenta, a także jego oczekiwań oraz możliwości finansowych, lekarz dopasuje optymalne rozwiązanie.
Endodoncja
Endodoncja (leczenie kanałowe) polega na usuwaniu stanu zapalnego korzenia zęba poprzez oczyszczenie jego wnętrza, a następnie wypełnienie odpowiednim materiałem.
Zabiegi najczęściej wykonuje się w znieczuleniu (gdy mamy do czynienia z zębem żywym w stanie zapalnym), dlatego są one całkowicie bezbolesne. Po wykonaniu zdjęcia RTG zęba, usuwa się zawartość kanałów, za pomocą urządzenia zwanego endometrem – mierzy się ich długość, następnie oczyszcza się je, poszerza i dezynfekuje. Czasami, gdy ostateczne wypełnienie kanałów wymaga odroczenia – Pacjentowi zakłada się leki, natomiast w innych przypadkach kanały osusza się i wypełnia gutaperką oraz wypełniaczami. Na koniec wymagane jest kontrolne zdjęcie RTG, które pozwala zweryfikować poprawność leczenia.
Endodoncja jest bardzo ważna, gdyż – dobrze przeprowadzona – pozwala Pacjentowi zachować własne zęby, co wiąże się z korzyściami tak zdrowotnymi (nic nie zastąpi własnej tkanki), jak i finansowymi (odbudowa protetyczna lub implantologiczna = znacznie wyższe koszty). Należy jednak pamiętać, że ze względu na skomplikowaną anatomię zębów – jest to dziedzina stomatologii obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Mimo nowoczesnego sprzętu i technik leczenia, statystycznie ok. 25% zabiegów z tej dziedziny kończy się utratą leczonego zęba w okresie krótszym niż 5 lat.
Technologia włókien szklanych
Wychodząc naprzeciw problemom pacjentów, którzy mając luki w uzębieniu nie chcą decydować się na prace protetyczne ingerujące w tkanki twarde zęba (konieczność oszlifowania zębów) lub nie mogą pozwolić sobie na wysokie koszty wykonania protetycznych prac ceramicznych lub lanych – wykorzystujemy technologię bardzo wytrzymałych włókien szklanych, na bazie których można wykonywać m.in. mosty tzw. adhezyjne.
Zastosowanie włókna szklanego daje piękne efekty estetyczne, gdyż pozwala na precyzyjne dopasowanie koloru (zbliżonego jak najbardziej do naturalnego). Dodatkowo, technologia ta pozwala na wykonanie pracy w bardzo krótkim czasie (nawet w dniu wizyty) oraz daje wysoką wytrzymałość mechaniczną – zwłaszcza, gdy Pacjent stosuje się do wskazań dotyczących higieny (właściwa higiena wydłuża żywotność takich prac). Warto jednak pamiętać, że nie każda luka kwalifikuje się do zastosowania tej technologii.
Stomatologia estetyczna
Marzą Ci się bielsze zęby? A może uśmiechasz się nie tak szeroko, jakbyś miał(a) na to ochotę, bo widzisz potrzebę ich wyrównania?
Do zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, należą m.in.: profesjonalne oczyszczanie i wybielanie zębów, korekta kształtu zębów za pomocą materiałów kompozytowych, licówki oraz korony ceramiczne, a także ortodontyczna korekta zgryzu i położenia zębów.
Wszystkie te zabiegi służą poprawieniu nie tylko wyglądu, ale także psychicznego komfortu Pacjenta. Uśmiech jest naszą wizytówką. Estetyczny wygląd – na który w dużej mierze składają się zadbane zęby – dodaje pewności siebie i wpływa na ogólne samopoczucie psychofizyczne człowieka.
Dbamy o to, by poznawać potrzeby Pacjentów i proponować im rozwiązania najlepsze nie tylko z perspektywy estetycznej, ale także – medycznej, tj. z troską o ich zdrowie.
Chirurgia stomatologiczna
Jeżeli ani leczenie zachowawcze, ani endodontyczne nie skutkuje – wyjściem jest tylko chirurgia. Najczęstszym zabiegiem chirurgicznym jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Mimo iż traktujemy chirurgię jako ostateczność, jest to ważna dziedzina stomatologii, która pozwala Pacjentom uniknąć przykrych komplikacji związanych z nieleczonymi stanami zapalnymi zębów i jamy ustnej.
Podstawą zabiegu chirurgicznego jest precyzyjnie dobrane i odpowiednio podane znieczulenie, dzięki któremu podczas samego zabiegu Pacjenci nie odczuwają bólu. Przy bardziej rozległych lub skomplikowanych zabiegach oczywiście możliwe są efekty uboczne, takie jak obrzęk lub miejscowy ból. Dlatego, przed każdym zabiegiem, lekarz zobowiązany jest do udzielenia Pacjentowi informacji o możliwych konsekwencjach. Dopiero po wyrażeniu zgody Pacjenta – lekarz może przystąpić do zabiegu.